Willa Krokus Międzygórze
+48 74 813 51 01

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki to drugi, co do wysokości wodospad w polskich Sudetach.
Spada on z wysokości 24 metrów do kotła o kilkunastometrowej średnicy. Nad progiem wodospadu przerzucono salowy mostek, z którego można podziwiać wodę, która spada z wielkim hukiem do kotła.
Wodospad Wilczki znany był od dawna, ale atrakcją turystyczną stał się dopiero w I połowie XVIII w., gdy zaczęto odwiedzać Międzygórze. W końcu XVIII w. był już tak popularny, że odbywano do niego specjalne wycieczki, głównie przybywali tu kuracjusze z Lądka Zdroju i nieco później z Długopola Zdroju. W 1800 r. oglądał go J.Q. Adams, późniejszy prezydent USA.
W 1838 r. Międzygórze stało się własnością ks. Marianny Orańskiej, która bardzo przyczyniła się do rozbudowy Międzygórza i sfinansowała nadbudowę wodospadu (nadbudowano go gnejsowymi głazami prawie do wysokości 30 m. Podczas powodzi w 1997 roku nadbudowa ta została zniszczona, obecnie wodospad mierzy ok 24 m)
W 1958 r. najbliższe otoczenie Wodospadu Wilczki objęto ochroną w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie. Zorganizowano też nieco inaczej trasę zwiedzania, wyłączając zejście na dno kotła. (zejście na dno kotła było możliwe dzięki zainstalowanym stopniom w liczbie 217).

wodospad-wilczki